Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,
Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
ma przyjemność zaprosić Państwa
na konferencję prasową
Diagnostyka i leczenie raka płuca – obecnie i prognozy na przyszłość
zorganizowaną w ramach Ogólnopolskiej Kampanii
Konferencja odbędzie się
25 lutego 2019 r. (poniedziałek) o godzinie 12:00
w siedzibie Urzędu, przy Al. Jerozolimskich 181C w Warszawie
(sala konferencyjna nr 628; VI piętro)
Program konferencji prasowej
12.00-12.10 |
Rejestracja leków i badań klinicznych w onkologii ze szczególnym uwzględnieniem raka płuca. Dr Grzegorz Cessak Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Wiceprzewodniczący Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency - EMA) |
12.10.-12.20 |
Diagnostyka i leczenie raka płuc - obecnie. |
12.20-12.30 |
Diagnostyka i leczenie raka płuc – prognozy na przyszłość |
Od 12.30 |
Pytania dziennikarzy; dyskusja |
„Kiedy pada słowo rak, ludzie zaczynają mówić szeptem”. Te słowa jeszcze w czasach nam współczesnych były stosowane często – dowodziły bezradności ludzi wobec nowotworów złośliwych, oznaczając praktycznie wyrok śmierci w cierpieniu i beznadziei.
Znaczącą rolę odegrał tutaj autorytet Hipokratesa (ok. 460–377 p.n.e.), który był terapeutycznym nihilistą, zwłaszcza wtedy, gdy guz nie był zlokalizowany na powierzchni ciała; jego stosunek do skuteczności terapii oddaje aforyzm: „Lepiej nie zajmować się ukrytymi rakami. Tych, których próbuje się leczyć, czeka zguba. Pozostawieni w spokoju będą żyć dłużej”. Teza ta przetrwała praktycznie do wieku XIX.
Podstawowym problemem operacji w obrębie klatki piersiowej było zapadanie płuca pod wpływem ciśnienia atmosferycznego. Pierwszy drenaż odmy opłucnowej - to rok 1875 (Niemiec Gottard Bülau). W 1910 r. Herman Kümmel z powodu nowotworu wyciął płuco w całości. Pierwsze wycięcie płata płucnego z powodu raka wykonał w 1912 r. w Londynie Hugh M. Davis. Takie były początki leczenia chirurgicznego.
W Polsce wybitni torakochirurdzy: prof. Leon Manteuffel (1904–1973; autor pierwszego w Polsce całkowitego wycięcia płuca z powodu raka) i prof. Tadeusz Koszarowski (1915–2002) byli twórcami chirurgii onkologicznej, jako odrębnej specjalności.
Historia chemioterapii i radioterapii – to już wiek XX. Podstawową metodą leczenia współczesnej chemioterapii są programy lecznicze złożone z kilku leków. Współczesne schematy poza klasycznymi lekami cytostatycznymi często również zawierają leki celowane. Schematy lecznicze powstają na podstawie badań klinicznych, które następnie mogą być modyfikowane w zależności od sytuacji klinicznej. Wybór najodpowiedniejszego schematu leczniczego jest oparty na badaniach naukowych wskazujących najskuteczniejszą metodę z uwzględnieniem stanu pacjenta i profilu toksyczności.
Onkologia XXI wieku – to całkiem nowa jakość, związana z szybkim rozwojem nauk podstawowych. Ten temat pozostawiamy do omówienia zaproszonym przez nas wybitnym specjalistom polskim.
Konferencję poprowadzi Wojciech Łuszczyna, rzecznik URPLWMiPB
Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do dnia 25 lutego 2019 r.
Natalia Bednarska, tel. (+48) 22 492-11-31 e-mail: natalia.bednarska@urpl.gov.pl