Główna treść strony

Wersja do wydrukuWyślij e-mailemPDF version


                         Grzegorz Cessak
 

KOMUNIKAT
PREZESA URZĘDU REJESTRACJI PRODUKTÓW LECZNICZYCH,
WYROBÓW MEDYCZNYCH I PRODUKTÓW BIOBÓJCZYCH

z dnia 4 lutego 2014 roku
w sprawie Światowego Dnia Walki z Rakiem

W dniu 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że w związku z powiększaniem się i starzeniem populacji ludzkiej stale wzrasta liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Od 1980 roku przewidywana długość życia pacjentów chorych na raka wzrosła o około 3 lata. Postęp ten to zasługa innowacyjnych metod leczenia, w tym wprowadzenia nowych leków, które z coraz większą precyzją atakują komórki nowotworowe (np. terapia celowana molekularnie) oraz coraz skuteczniej łagodzą objawy choroby jak i skutki uboczne leczenia przeciwnowotworowego (np. leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne). Nowoczesne leki nie tylko wydłużają życie pacjentów, lecz także znacząco poprawiają  jego jakość i dają chorym większą niezależność.

Ostatnie lata obfitowały w przełomowe osiągnięcia dotyczące nowych leków onkologicznych stosowanych m.in. w leczeniu raka piersi, płuca, nerki, a także czerniaka, co przekłada się na poprawę długości i jakości życia chorych.

Każdego roku w Unii Europejskiej rejestrowane są nowe leki, które są stosowane w terapii chorób nowotworowych. Zgodnie z obowiązującym prawem leki zawierające nowe substancje czynne stosowane w onkologii podlegają rejestracji centralnej przez Komisję Europejską. Pozwolenia wydane przez Komisję są ważne na terytorium całej Unii, co umożliwia  pacjentom szybki dostęp do leków innowacyjnych.

Urząd, będący jednostką trwale umocowaną w europejskim i narodowym systemie opieki zdrowotnej, stoi na stanowisku, iż nadrzędnym obowiązkiem jest nieustanne wspieranie, w zakresie nadanym przepisami prawa, wszelkich działań w obszarze farmacji, które w sposób wymierny przyczyniają się do poprawy leczenie i opieki na osobami cierpiącymi z powodu schorzeń ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych.

Ponadto Prezes URPL uprzejmie przypomina, że wszystkie działania niepożądane produktów leczniczych, w tym działania niepożądane wywoływane przez leki onkologiczne powinny być zgłaszane do Departamentu Monitorowania Działań Niepożądanych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Działania niepożądane leków należy zgłaszać na adres: ndl@urpl.gov.pl

 

Prezes Urzędu Rejestracji
Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych
i Produktów Biobójczych
/-/ Grzegorz Cessak

 

Do archiwum: 
Nie