Główna treść strony

Wersja do wydrukuWyślij e-mailemPDF version

Informacja Prezesa Urzędu w sprawie zalecenia ograniczenia stosowania  u dzieci kodeiny jako leku przeciwbólowego

Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) zaleca zastosowanie szeregu środków, związanych z bezpieczeństwem stosowania leków zawierających kodeinę, stosowanych  przeciwbólowo u dzieci.

Zalecenia są rezultatem dokonanego przez PRAC przeglądu zgłoszeń ciężkich działań niepożądanych u dzieci, w tym przypadków zakończonych zgonem po zażyciu kodeiny w celu złagodzenia bólu. Większość przypadków działań niepożądanych wystąpiła po chirurgicznym usunięciu migdałków  i wywołanego przez kodeinę  bezdechu sennego.

Kodeina jest opioidem, który jest zarejestrowany jako środek przeciwbólowy przeznaczony dla dzieci i dorosłych. Jest przekształcana w morfinę w organizmie pacjenta. Dzieci, u których wystąpiły ciężkie działania niepożądane, należały do osób bardzo szybko metabolizujących .

Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) zalecił następujące środki bezpieczeństwa, ażeby zapewnić, że lek będzie podawany tylko tym dzieciom, dla  których stosunek korzyści i ryzyka jest pozytywny:

  •  ze względu na spadek wydolności oddechowej związany z zastosowaniem kodeiny, tego rodzaju produkty lecznicze powinny być stosowane tylko w leczeniu ostrego (krótkotrwałego) umiarkowanego bólu u dzieci powyżej 12 roku życia i tylko, gdy  po użyciu innych środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen nie udaje się uzyskać zniesienia lub zmniejszenia bólu
  • kodeina nie powinna być stosowana u dzieci z wszystkich grup wiekowych (poniżej 18 roku życia), które przeszły zabieg usunięcia migdałków w leczeniu  bezdechu sennego, gdyż ci pacjenci są bardziej podatni na wystąpienie zaburzeń oddechowych.
  • informacje o leku powinny zawierać ostrzeżenie, że nie należy stosować kodeiny u dzieci mających  zaburzenia  oddychania.

Zalecenia PRAC zostaną rozpatrzone przez Grupę koordynacyjną ds. procedury wzajemnego uznania i zdecentralizowanej dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi (CMDh) podczas spotkania w dniach 24-26 czerwca 2013 r. W przypadku pytań, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą

Jeśli stanowisko CMDh zostanie uchwalone jednogłośnie, porozumienie zostanie bezpośrednio wdrożone przez państwa członkowskie, w których dane produkty lecznicze są zarejestrowane. Stanowisko CMDh przegłosowane większością zostanie przekazane Komisji Europejskiej do przyjęcia w formie decyzji prawnie wiążącej dla w całej Unii Europejskiej.

 

Do archiwum: 
Nie