Spotkanie URPL z przedstawicielami Państwowego Centrum Eksperckiego Ministerstwa Zdrowia Ukrainy (SECMOH), Państwowej Służby Ukrainy ds. Kontroli Leków i Narkotyków oraz Centralną Agencją Zakupów poprzez bezpieczne, niedrogie i skuteczne leki dla obywateli Ukrainy (SAFEMed)
Dnia 18 grudnia 2023 r. odbyło się spotkanie w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z przedstawicielami Państwowego Centrum Eksperckiego Ministerstwa Zdrowia Ukrainy (SECMOH), Państwowej Służby Ukrainy ds. Kontroli Leków i Narkotyków oraz Centralną Agencją Zakupów poprzez bezpieczne, niedrogie i skuteczne leki dla obywateli Ukrainy (SAFEMed). Gospodarzem spotkania był Pan Prezes Grzegorz Cessak. Podczas spotkania eksperci Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dyskutowali tematy bezpośrednio związane z akcesją Ukrainy do Unii Europejskiej.
Obecnie Ukraina jest oficjalnie kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej. To fantastyczna i historyczna chwila dla Ukrainy, w której Urząd chce wspierać naszych sąsiadów.
Współpraca z Urzędu z SECMOH już od roku jest realizowana na podstawie Porozumienia o Współpracy (MoU). Podpisanie tego porozumienia o współpracy w czasie brutalnej agresji Rosji wobec Ukrainy to ważny sygnał dla naszych Ukraińskich partnerów, że mogą liczyć na wsparcie Urzędu w zakresie dostosowania ich prawa farmaceutycznego do wymogów Unii Europejskiej.
Podczas spotkania zostały poruszone takie tematy jak harmonizacja przepisów regulacyjnych oraz dokumentacji produktów leczniczych z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej oraz zostały omówione kwestie prawne związane z tym istotnym tematem. Eksperci Urzędu przedstawili również obowiązujące przepisy dotyczące rejestracji badań klinicznych oraz inspekcji badań klinicznych.
Eksperci podzielili się również doświadczeniami związanymi z programami bliźniaczymi (Twinning) w których Polska brała udział zarówno czerpiąc informacje od innych krajów członkowskich podczas akcesji Polski do Unii Europejskiej, jak i dzieląc się wiedzą z krajami kandydującymi, kiedy to w 2018 roku Litwa i Polska zostały wyznaczone jako zwycięskie kraje do realizacji europejskiego projektu współpracy bliźniaczej „Wzmocnienie AMDM jako organu regulacyjnego w dziedzinie medycyny, wyrobów medycznych i działalności farmaceutycznej”. W tym okresie Polska i Litwa wspierały Agencję Leków i Wyrobów Medycznych Mołdawii w rozwoju praktycznych umiejętności w zakresie regulacji i nadzoru rynku produktów leczniczych i wyrobów medycznych, zgodnie z wymaganiami i standardami Unii Europejskiej.