Główna treść strony

Wersja do wydrukuWyślij e-mailemPDF version

W dniu 27 września 2018 r. odbyła się Pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz pod patronatem Ministra Zdrowia Pana Łukasza Szumowskiego, Konferencja „100-lat rejestracji leków w Polsce. 200 lat Farmakopei Polskiej”. Organizatorem i inicjatorem tego spotkania był Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dla którego te rocznice mają ogromne znaczenie. Uroczystość otworzył Minister Grzegorz Cessak - Prezes Urzędu i Minister Marcin Czech - Podsekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia.

Konferencja wpisała się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Historia rejestracji leków w niepodległej Polsce zaczyna swój bieg wraz z powstaniem organizowanego jeszcze pod okupacją niemiecką od 1917 roku, a ostatecznie powołanego do instytucjonalnego życia w 1919 roku, Państwowego Instytutu Farmaceutycznego. Po kilku latach, Instytut został włączony w struktury Państwowego Zakładu Higieny, gdzie  kontynuowano działalność rejestracyjną w ramach zakładu chemii.  Po zakończeniu II wojny światowej w 1952 roku doszło do kolejnego historycznego zwrotu w organizacji rejestracji leków w Polsce. Wydarzeniem tym było powołanie do życia Instytutu Leków. Przez bez mała półwiecze Instytut Leków i działająca przy nim  Komisja Rejestracji ukształtowały krajowy rynek farmaceutyczny. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej i wdrożeniem przepisów dotyczących rejestracji leków odpowiadających wymaganiom prawodawstwa europejskiego, obowiązki te przejął Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

 

Farmakopea Polska jest wydawana od 200 lat. Jako pierwsze wydanie Farmakopei Polskiej, przyjmuje się zbiór wymagań jakościowych dla stosowanych specyfików pt. Pharmacopoeia Regni Poloniae, który ukazał się na terenie Królestwa Polskiego w roku 1817 w języku łacińskim. Dopiero wydanie II Farmakopei Polskiej, opublikowane w 1937 r., jako pierwsze zostało opracowane w języku polskim i obowiązywało na terenie II Rzeczpospolitej. Współczesna Farmakopea Polska, opracowywana i wydawana przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z udziałem Departamentu Farmakopei i Komisji Farmakopei oraz jej grup eksperckich, tak jak i jej historyczne poprzedniczki, opisuje w monografiach ogólnych i szczegółowych wymagania jakościowe oraz metody badania produktów leczniczych i ich opakowań oraz surowców farmaceutycznych. Stanowi ona corocznie aktualizowaną polskojęzyczną wersję nadrzędnej w krajach Unii Europejskiej, Farmakopei Europejskiej przygotowywanej przez Komisję Farmakopei Europejskiej.

Wydarzenia opisane powyżej zostały szerzej przedstawione w książce opracowanej przez pracowników Urzędu pt. „100-lat rejestracji leków w Polsce. 200 lat Farmakopei Polskiej” zaprezentowanej na Konferencji.

W trakcie konferencji odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych zasłużonym pracownikom Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy aktu dekoracji dokonała Dyrektor Generalna Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Grażyna Ignaczak-Bandych. Pracownikom Urzędu zostały wręczone również odznaczenia honorowe Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Odznaczenia wręczone zostały przez Panią Annę Pankowską-Gałaj Dyrektora Generalnego Ministerstwa Zdrowia.